
Прочетен: 3675 Коментари: 0 Гласове:
Последна промяна: 13.06.2014 16:18

Кюстендил е разположен в полите на Осоговската планина в Югозападна България по двата бряга на река Банска. Той е областен център с важно гео-стратегическо значение.

Град Кюстендил е център на лека и преработваща промишленост : дърводобив, производство на обувки, трикотаж, конфекция, детски играчки, опаковки, алкохолни производи, хлебопроизводство, печатарство и консервна промишленост. В града има предприятия за производство на кондензатори, силови трансформатори, битово и кухненско обзавеждане и дограма. През последните години се развиват хотелиерството и туризма. Района има традиции в овощарството и търговията с пресни и сушени плодове.
Какво можете да видите в гр. Кюстендил?
1. Археологическият музей /Ахмед бей джамия/
.jpg)
Джамията се намира в централната част на град Кюстендил, в съседство с римските терми. Построена е към средата на 15 век.
През 1904 г. силно земетресение разпуква минарето и то е окончателно премахнато от градското управление. Джамията е внушителна сграда с широк купол и мраморни стълбове и подпори. Входната аркада, покрита с три малки куполи, е запазена в оригиналния си вид. Фасадите са разнообразени с островръхи арки - ниши над прозоречните отвори. Джамията е строена с каменни блокове и тухли от по-ранни епохи. Отличава се с декоративна тухлена украса, характерна за средновековната българска архитектура - корниз “вълчи зъб”, тухлена орнаментика и др. Джамията не е действаща и понастоящем е изложбена зала на музея в Кюстендил. Тя е архитектурно-строителен паметник на културата с категория “национално значение”. Виж още: http://pochivka.com/zabelejitelnosti/n27-10672-Ахмед_Бей_Джамия
2. Римските терми.jpg)
Пауталийските терми са един от най-забележителните паметници от римската епоха в българските земи. Те са втори по големина след тези в Одесос (дн. Варна). Сградата-обществена баня, изградена през II век е част от голям комплекс - асклепион.
Проучени са шест помещения на площ от 1000 кв. м., снабдени с отоплителна система хипокауст. Неговата конструкция представлява аркадо-сводова система от коридори и е единствената известна досега в България. Състои се от успоредни редици от арки, съединени помежду си с полуцилиндрични сводове, изградени от тухли и е една от най-усъвършенстваните и солидни носещи конструкции. Подът и стените на залите са били облицовани с мраморни плочи. Разкритите помещения са снабдени с отоплителна инсталация, разположена под подовата настилка на приземния етаж, а за отопление на стените са използвани малки глинени тръбички. Освен за хигиенни нужди и за лечение, термите са използвании като място за срещи, разговори, спортни занимания и др.
3. Пирковата кула.jpg)
Средновековната отбранителна кула в град Кюстендил, позната под името “Пиркова”, се намира в централната част на града до римските терми . Названието “Пиркова” произхожда от гръцката дума - “пиргос”, което означава кула. Точна датировка на тази кула не е направена. В научната литература тя се отнася във времето между края на XIV и първата четвърта на ХV в.
Кулата има почти квадратна форма с размери: 8,25 х 8,35 м и височина 15 м. Състои се от приземие и 3 етажа, от които третият се разделя в едната си половина на два полуетажа. Приземието е служело за склад. На първия етаж са разположени засводен вход от север, каменно огнище за отопление на южната стена и две бойници. Вторият етаж е организиран за продължително обитаване с огнище, ниша, 3 вертикални и 2 кръгли бойници, и галерия с ниша за хигиенни нужди. Третият етаж е осигурявал кръговата отбрана. През късното средновековие е превърната в склад за оръжие. Пиркова кула е свидетелство за архитектурната и строителна техника на укрепителната система на средновековния Велбъжд.
4. Художествената галерия.jpg)
Галерията е открита на 24 ноември 1972 г. по случай 90 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. Интериорът е подчинен изцяло на идеята за създаване на подходяща среда за картините на Майстора.
Сега Художествената галерия притежава изключително балансиран фонд както по количество, така и в качествено отношение. Тя разполага с 3180 творби от 585 автора, от които 1357 са на патрона на галерията, големия български художник - Владимир Димитров - Майстора".
Фондът на галерията при цялото му богатство и разнообразие е обособен в няколко раздела:- кюстендилски художници, художници от страната, антично, средновековно и възрожденско изкуство, чуждестранно изкуство.
Църквата е построена е през 1934 г. в съседство със старата възрожденска църква “Свети Мина” по проект на архитект Антон Торньов. По своята архитектура тя е умален образец на църквата “Свети Александър Невски” в София.
Църквата впечатлява със своята архитектура, с двата високоповдигащи се купола с голям брой прозоречни ниши. Единия купол означава Исус Христос, главата на църквата, а двата са неразделимата двусъставна природа на Богочовека. Постройката е богато украсена с фасадни корнизи и орнаменти. Сградата е двуетажна, с изба под целия храм. Вътрешното пространство е покрито със стенописи. Тя на практика е първото благотворително заведение в града – издържала е със свои средства сираци, давала им е квартира, храна, облекло, също е подпомагала и бедни семейства. Църквата е една от най-внушителните и представителни църкви в цяла България, действащ храм на Българската православна църква
6. Крепостта "Хисарлъка".jpg)
Крепостта се намира на най-високата равнинна част на хълма “Хисарлъка”, издигащ се на 2 км югоизточно от Кюстендил. Изградена в края на ІV-началото на V в., поправяна през VІ в., тя преживява Първата и Втората българска държава и е съборена от османските завоеватели през XV в. Многобройните и разнообразни археологически находки говорят за непрекъснатото и продължително използване на крепостта през античността и средновековието.
Крепостта има форма на неправилен многоъгълник, с размери 117/175 м и площ приблизително 2,12 хка. Формата на укрепената площ следва конфигурацията на терена. В различни сектори на крепостната стена са разположени четиринадесет кръгли, триъгълни и правоъгълни кули; две порти и пет потерни. Най-главната и най-широка порта е на източната стена, близо до главния път.
Крепостната стена, в зависимост от терена има различни ширини от – 1,60 до 3,00 м. Предполагаемата височина на стените е 10 м, а височината на кулите – 12 м. Техниката на градеж е „opus mixtum” - смесена зидария с ритмично сменящи се каменни и тухлени пояси от 4 или 5 реда тухли.
Това са само част от забележителностите на гр. Кюстендил. В града можете да видите още: театъра, читалище "Братство", лесопарк "Хисарлъка", черквите "Успение Богородично", "Свети Георги" и "Свети Димитър", джамията "Факти Мехмед", Дервиш баня, Чифте и Алай баня, Килийното училище, Емфиеджиевата къща, къщата-музей на "Д. Пешев", къщата-музей на "Ильо войвода" и неговият паметник, зоопарка, Прокопиевата къща, Лекарската къща, железният мост, и др.Има какво да се види в гр. Кюстендил.
Град Кюстендил история развитие и забележителности
Забележителности на гр. Кюстендил и околностите
https://sites.google.com/site/kustenditbg/zabelezitelnosti
http://bghotelite.com/kyustendil-rimski-bani-pautaliya-izvori-bul
http://www.pochivam.bg/кюстендил/
Бий самара, да се сеща магарето.... Пред...
Задава се нещо грандиозно: Удумбара цъфт...